Infolinia

+48 33 870 00 19

Odwołanie stanu epidemii od 1 lipca 2023

Odwołanie stanu epidemii od 1 lipca 2023

Badania okresowe pracowników w związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego

W związku z odwołaniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z dniem 1 lipca 2023 r. stanu zagrożenia epidemicznego oraz pojawiającymi się wątpliwościami związanymi z interpretowaniem przepisów dotyczących okresowych badań lekarskich pracowników Główny Inspektorat Pracy zwrócił się z prośbą o interpretację przepisów dotyczących okresowych badań lekarskich pracowników do Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Zgodnie z otrzymanym stanowiskiem:

1. W sytuacji gdy orzeczenie lekarskie utraciło ważność w czasie obowiązywania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego związanego z COVID-19:

Zgodnie z art. 12a ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2021 r. poz. 2095, z późn. zm.) na czas trwania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii zawieszono obowiązek wykonywania badań okresowych pracowników. Jednocześnie, zgodnie z art. 31m ust. 1 ustawy, przedłużono ważność orzeczeń lekarskich, która upłynęła po dniu 7 marca 2020 r., na okres nie dłuższy niż 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo po odwołaniu stanu epidemii pracodawca i pracownik są obowiązani niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych obowiązków, o których mowa w ust. 1, i wykonać je w okresie nie dłuższym niż 180 dni od dnia odwołania danego stanu – na podstawie art. 12a ust. 2 ustawy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2023 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. poz. 1118) z dniem 1 lipca br. w Polsce odwołany został stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Oznacza to powrót wynikających z Kodeksu pracy obowiązków dotyczących okresowych badań lekarskich pracowników. Pracodawca i pracownik są obowiązani niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych w czasie stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego badań i wykonać je w okresie nie dłuższym niż 180 dni od dnia odwołania tego stanu. Zasada ta nie budzi wątpliwości w przypadku, gdy ważność orzeczenia lekarskiego upłynęła przed dniem odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, czyli przed dniem 1 lipca 2023 r.

2. W sytuacji gdy orzeczenie lekarskie utraciło ważność po odwołaniu stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego związanego z COVID-19:

Okres 180 dni, licząc od dnia 1 lipca 2023 r., można potraktować jako okres przejściowy, po upływie którego każdy pracownik będzie musiał posiadać aktualne orzeczenie lekarskie. Wydaje się to uzasadnione również faktem, że równoległe wykonywanie zaległych oraz bieżących profilaktycznych badań lekarskich może spowodować długi czas oczekiwania na wizytę w poradniach medycyny pracy. W związku z powyższym można przyjąć, że okres 180 dni będzie dotyczył również skierowania na badania okresowe pracownika, któremu ważność orzeczenia lekarskiego upłynęła po dniu 30 czerwca 2023 r. Biorąc jednak pod uwagę, że pracodawca i pracownik są obowiązani niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych obowiązków, pracodawca powinien możliwie jak najszybciej skierować pracownika na badania okresowe, a pracownik – bez zbędnej zwłoki je wykonać.

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Masz pytania? Chętnie pomożemy

tel. +48 33 870 00 19 / +48 727 432 019

e-mail: kontakt@gsikora.pl

Aktualności

Sprawozdania do KRS do 1507.2025
16 Czerwiec

Sprawozdania do KRS do 1507.2025

Podatki

Obowiązek przekazywania dokumentów finansowych do KRS spoczywa na podmiotach wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS prowadzących pełną księgowość, a także na samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej. Kierownik danej jednostki z powinności tej musi wywiązać się w określonych terminach. Co istotne, przekazanie dokumentów finansowych do KRS może nastąpić wyłącznie drogą elektroniczną. Sąd rejestrowy prowadzi kontrolę terminowości przekazywania dokumentów finansowych. Naruszenie tego obowiązku pociąga za sobą określone konsekwencje.

Czytaj artykuł
Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2025 r.
28 Marzec

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2025 r.

Podatki


Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2025 r.

Czytaj artykuł
E-doręczenia
27 Marzec

E-doręczenia

Podatki

E-doręczenia

Czytaj artykuł
Rozliczenia PIT za rok 2024
30 Styczeń

Rozliczenia PIT za rok 2024

Podatki

Już od 15 lutego 2025 roku wszyscy Polacy mogą rozliczyć swój PIT za 2024 rok. Rozliczenia można dokonać na dwa sposoby: w formie papierowej, jak i za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego.        

Czytaj artykuł
Życzenia świąteczne
23 Grudzień

Życzenia świąteczne

Podatki

Życzenia świąteczne.

Czytaj artykuł
Zmiana limitu pełna księgowość
20 Grudzień

Zmiana limitu pełna księgowość

Podatki

Jakie zmiany w rachunkowości czekają przedsiębiorców w 2025 roku

Od 1 stycznia 2025 roku wzrosną limity w rachunkowości, które zobowiązują przedsiębiorców do prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz poddania sprawozdania finansowego obowiązkowemu badaniu. Osoby fizyczne, wspólnicy spółek cywilnych, spółki jawne osób fizycznych i spółki partnerskie będą prowadzić księgi rachunkowe jeżeli ich przychody netto osiągną co najmniej równowartość 2,5 mln euro, a nie jak obecnie 2 mln euro. Już teraz warto sprawdzić, czy przychody nie przekroczą nowych progów, co wiązałoby się z koniecznością przejścia na pełną księgowość.


Czytaj artykuł