Powrót stawki vat 5% na żywność
Rezygnacja z zerowego podatku VAT na podstawowe produkty żywnościowe i powrót do stawki 5 proc. wynika ze spadku inflacji, która obecnie jest poniżej 4 proc. - tłumaczył we wtorek na konferencji prasowej wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
Resort finansów poinformował we wtorek rano, że zerowa stawka podatku VAT na niektóre produkty spożywcze nie zostanie przedłużona po 31 marca 2024 r. To oznacza, że cała gama artykułów spożywczych znów będzie objęta VAT-em 5-procentowym.
Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej był pytany po posiedzeniu rządu m.in. o konsekwencje tej decyzji.
Przypomniał, że konieczność wprowadzenia zerowej stawki VAT wynikała z inflacji przekraczającej 9 proc. Obniżona stawka podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze zaczęła obowiązywać od 1 lutego 2022 r., została wprowadzona przy odczycie inflacji za styczeń 2022 r. na poziomie 9,2 proc. w ujęciu rocznym.
Wicepremier: inflacja spadła
Kosiniak-Kamysz zauważył, że obecnie inflacja spadła poniżej 4 proc. W połowie lutego GUS poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2024 r. wzrosły rok do roku o 3,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,4 proc.
Wicepremier dodał, że utrzymywanie zerowej stawki VAT na żywność w trakcie trwania wysokiej inflacji "było jak najbardziej uzasadnione".
Była potrzeba obniżenia - i słuszna - i my ją kontynuowaliśmy. W momencie spadku inflacji powraca VAT do tej niższej stawki, którą wprowadzaliśmy kilkanaście lat temu - wskazał Kosiniak-Kamysz.
Przypomniał, że obniżona 5-proc. stawka podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze została wprowadzona podczas rządów pierwszej koalicji PO-PSL w latach 2007-2011.
Masz pytania? Chętnie pomożemy
tel. +48 33 870 00 19 / +48 727 432 019
e-mail: kontakt@gsikora.pl